Сериали | 2231 |
Актьори | 1996 |
Режисьори | 412 |
Сценаристи | 624 |
Компании | 98 |
Потребители | 37665 |
Непокорни години (Anos rebeldes)
- Основна информация
- История
- Актьори
- Музика
- Снимки
Мария Лусия е млада идеалистка, която е повлияна силно от историята на баща си, Орландо Домасен, известен журналист и член на комунистическата партия, който поставя над всичко идеологията на партията. Когато тя се запознава с Жоао Алфредо, тя разбира, че нейните възгледи за живота са много сходни с тези на баща й и че силно се страхува да се отдаде на страстта и любовта. Жоао е младеж от скромно семейство. Той е обезпокоен от социалните въпроси в родината си. След като се влюбва в Мария Лусия, той постоянно трябва да избира между чувствата си и борбата за правата на целия народ.
Най-добрият приятел на Жоао е Едгар. Той, също като Жоао, е влюбен в Мария Лусия. Едгар започва да се бори за правото си да бъде с любимата жена. Но той, за разлика от приятеля си, има напълно противоположни възгледи за живота: Едгар не се занимава с въпросите на политиката, а отдава предпочитание на своята кариера и личното си щастие.
Въпреки че Мария Лусия и Жоао Алфредо се обичат един друг, животът им е изпълнен с постоянни караници заради различия в политическите и жизнени възгледи. Отношенията им се изострят още повече, когато Жоао решава да започне въоръжена борба с диктатурата. След множество раздели и сдобрявания, те окончателно се разделят. Мария Лусия се омъжва за Едгар, а Жоао, преследван от диктатурата, напуска страната.
Сред съратниците на движението за борба срещу диктатурата е Елоиза - дъщеря на влиятелния банкер Фабио Брито, който оказва финансова помощ на организаторите на военния преврат през 1964 година. богата и разглезена девойка, Елоиза променя напълно начина си на живот, включвайки се във въоръжената борба с диктатурата/
„Anos rebeldes" за първи път в историята на бразилската теледраматургия показва основните събития от времето на военната диктатура в Бразилия. По това време е било невероятно сложно заради цензурата, която след заснемането на първите четири серии е поискала да се преустанови проекта. Преди това никой не е говорил за цензура пред Globo. Изпълнителният вице-президент на компанията се опитал да успокои ситуацията и възобновил снимките, обещавайки че всички серии, които бъдат пуснати в ефир, ще съответстват на съществуващите закони и нормативни документи на министерството на правосъдието. Авторите на мини-сериала винаги са се опитвали да отклоняват обсъждането на този въпрос. Но журналисти от водещ бразилски вестник пишат в своя статия, че за удовлетворяване на политическите критерии, се е наложило сюжетът да бъде много променен.
Какво е предизвикало цензурата? Един от примерите е сцена от единадесета серия (която не е излъчена в ефир), в която Жоао и Маиря Лусия попадат под подозрение като участници в протест и това след издаването на декрет AI-5, който забранява всякакъв род стачки и протести. В сцена в затвора (също не излязла в ефир), двама полицаи, достатъчно превъзбудени, обискират Мария Лусия като бъркат под полата й и вдигат краката й. В новата версия на мини-сериала, тази сцена на садизъм и насилие е била изрязана, а военните полицаи не са изглеждали толкова жестоки. Но най-лошото е било това, че реалните събития са били изрязани или са били показани във формата на черно-бели документални сцени, които се появявали между действието на сериала и служили като фон на повествованието. Освен това, заглавията на печатните издания от онова време са били показвани за толкова кратко време, че едва ли зрителите са могли да прочетат заглавията.
Източник: www.braziliada.ru